Fintechy przodują w sieci. Ale powinniśmy na nie uważać.

Fintechy przodują w sieci. Ale powinniśmy na nie uważać.

Sierpień 6, 2018 Off By Kajto

Efekty badań zostały omawiane”przedstawione w trakcie 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy. Brało w tym spotkaniu udział blisko dwieście firm działających w branży finansowej stosując najnowsze technologie. O tym, z jakiego powodu naszym fintechom daleko do statusu rekinów biznesu, rozmawiano w trakcie części dyskusyjnej „Polski Fintech 2018”.

Jak prezentuje się średnio statystyczny fintech? Jest to mikro firma, składająca się najczęściej z mężczyzn. Prawdopodobnie pracuje w obszarze płatności a także ma niskie jak na perspektywy tego sektora przychody (do 5 mln zł). Wiele przedsiębiorstw skupia się na polskim rynku. Ledwo 15 % działa w Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie. Z jakiego źródła pochodzi finansowanie? Nieco ponad połowa przedsiębiorstw opiera się na finansach własnych, około 25 proc. ma pieniądze od funduszy VC, reszta wspiera się pieniędzmi od inwestorów. – Mamy jeszcze dużo do zrobienia – skomentował wyniki badań Piotr Brewiński.

Z kolei Paweł Sobkow, zarządzający BitBay, naszej giełdy kryptowalut, zauważył opóźnienia polskich regulacji względem rzeczywistości, gdzie funkcjonują fintechy. To w związku z tym choćby BitBay przeniosła się na Maltę, która słynie z atrakcyjnego otoczenia prawnego dla biznesmenów funkcjonujących w zakresie walut kryptograficznych – Chcemy jasnych reguł gry. Stanowi to warunek, żeby krajowe fintechy miały chęć się rozbudowywać – podkreślił Sobkow. Do tego podkreślił, że stan ten jest coraz lepsza. Przyczyniło się do tego utworzenie oddziału innowacji finansowych FinTech przy KNF, czym zarządza, co kierowane jest przez Artur Granicki.

Wiosną została powołana też grupa robocza do spraw blockhain, jaka połączyła zarówno przedstawicieli administracji, kluczowych urzędów, Narodowego Banku Polskiego, jak również paru graczy na rynku.

Nasze banki promują fintechy

Po jakiej stronie tej batalii opowiadają się nasze placówki bankowe? Czy są w stanie nadążyć za rozwojem technologicznym w branży finansowej? Jak ocenił Brunon Bartkiewicz, zatrudniony jako prezes ING Banku Śląskiego, w tym sektorze nigdy nie bywało tak bardzo tłoczno jak obecnie. – Przeróżne podmioty oczywiście powstawały, jednak w tej chwili jest ich dużo więcej. Odszuka się jednakże miejsce dla każdej firmy – zauważył Bartkiewicz.

Stwierdził również, że zmienia się sposób funkcjonowania sektora bankowego jak również fintechów. – Praktycznie kilka lat temu świeżo utworzone firmy spoglądały wilkiem na bankowców, traktując ich podobnie jak wrogów w drodze do klientów. W tej chwili mnóstwo fintechów chciałoby prowadzić kooperację z instytucjami bankowymi – stwierdził. Utrzymanie się na rynku w pojedynkę to ogromne zadanie. Jak podkreślił Bartkiewicz, wkroczenie na rynek i stworzenie nowej firmy pozostaje w miarę proste. Trudności zaczną się wraz ze staraniami wykreowania wielkości. Natomiast podtrzymanie jej jest trudne.