Fintechy robią furorę w sieci. Ale lepiej na nie uważać.

Fintechy robią furorę w sieci. Ale lepiej na nie uważać.

Wrzesień 24, 2018 Off By Kajto

Wyniki badań zostały pokazane w trakcie 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wzięło w nich udział wiele przedsiębiorstw obecnych na rynku finansowym w oparciu o nowe technologie. O tym, z jakiego powodu krajowym fintechom daleko do statusu rekinów biznesu, debatowano w trakcie części dyskusyjnej „Polski Fintech 2018”.

Jak wygląda średnio statystyczny fintech? Jest to mała firma, przyjmująca głównie z mężczyzn. Prawdopodobnie działa w obszarze płatności oraz uzyskuje małe jak na perspektywy branży dochody (do 5 mln zł). Sporo przedsiębiorstw będzie skupiać się na polskim rynku. Ledwo 15 % rozwija się na terenie Ameryki Południowej jak również na Bliskim Wschodzie. Z jakiego źródła brane są finanse na rozbudowę? Ponad połowa firm bazuje na środkach własnych, mniej więcej 1/4 ma finansowanie od funduszy VC, pozostali wspierają się aniołami biznesu. – Przed nami nadal dużo do wykonania – określił wyniki badań Piotr Brewiński.

Za to Paweł Sobkow, zarządzający BitBay, polskiej giełdy walut kryptograficznych, zauważył opóźnienia krajowych regulacji względem rzeczywistości, gdzie pracują fintechy. Dokładnie z tego powodu na przykład BitBay wyprowadziła się na teren Malty, która słynie z świetnego otoczenia przepisów prawa dla przedsiębiorstw pracujących w obszarze krypto. – Potrzebujemy jasnych reguł gry. Jest to warunek, żeby krajowe fintechy byly w stanie się rozwijać – zaznaczył Sobkow. Przy tym dodał, iż kwestia ta ulega poprawie. Przyczyniło się do tego uruchomienie oddziału innowacji finansowych FinTech przy Komisji Nadzoru Finansowego, czym zarządza, co kierowane jest przez Artur Granicki.

W okresie wiosennym została powołana utworzona specjalna grupa realizująca zadania z zakresu blockhain, jaka połączyła zarówno pracowników administracji, najistotniejszych urzędów, Narodowego Banku Polskiego, a także wielu graczy na rynku.

Nasze banki promują fintechy

Po jakiej stronie tej batalii ustawiły się krajowe placówki bankowe? Czy są w stanie nadążyć za innowacjami technologicznymi w branży finansowej? Jak mówił Brunon Bartkiewicz, zatrudniony jako prezes ING Banku Śląskiego, w tym sektorze zdecydowanie nie było tak bardzo tłoczno jak obecnie. – Przeróżne firmy regularnie powstawały, jednak w dzisiejszych czasach jest ich dużo więcej. Znajdzie się jednakże miejsce dla każdego – podsumował Bartkiewicz.

Stwierdził również, że zmienił się sposób działania banków jak również fintechów. – Praktycznie parę lat temu młode firmy spoglądały spode łba na bankowców, traktując ich jak konkurencję w docieraniu do klientów. Dziś mnóstwo fintechów stara się współpracować z bankami – stwierdził. Funkcjonowanie w branży bez wsparcia to nie lada wyzwanie. Jak zaznaczył Bartkiewicz, wkroczenie do sektora oraz wypromowanie młodej firmy stało się w miarę łatwe. Trudności rozpoczynają się razem ze staraniami wykreowania wielkości. Z kolei utrzymanie jej to już sztuka.