Bardziej obszerny zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Bardziej obszerny zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Sierpień 29, 2018 Off By Kajto

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o zaczęciu emisji roboczych sygnałów do nawigacji wykorzystując następne 2 satelity systemu znanego pod nazwą Galileo – europejskiego odpowiednika nawigacji GPS. Rozszerza to wypełnienie nieba przez układ do nawigowania Galileo. Orbitery Galileo o numerze 9 jak również 10 zostały wystrzelone 11 września 2015 r. Po przeprowadzeniu wielotygodniowych, skomplikowanych testów na orbicie, potwierdzono ich funkcjonowanie w pełni zgodnie z założeniami. W szczególności, za pomocą 20-metrowej anteny na terenie siedzibie ESA na terenie Belgii, zrealizowano pomiary częstotliwości radiowych sygnałów nadawanych z owych satelitów, by ustalić kształt sygnału a także jego rozdzielczość.

Sprawdzono także poprawność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią systemu satelitarnego Galileo. Testy były koordynowane z terenu Galileo Control Centres w mieście Oberpfaffenhofen w Niemczech a także w mieście Fucino we Włoszech. W pierwszej bazie testowano nadawanie komend i kontrolowanie satelitów, natomiast w drugim koordynowanie dostarczania sygnałów nawigacyjnych dla odbiorców. Testy zakończyły się satysfakcjonującymi wynikami na parę dni wcześniej niż przewidywał harmonogram. 29 stycznia b.r. satelity zaczęły nadawanie kompleksowych danych nawigacyjnych. ESA wykonuje obecnie też testy 2-óch następnych satelitów do nawigacji (o numerze 11 oraz 12), jakie wysłano w Kosmos 17 grudnia 2015 r. Natomiast orbitery nr 13 a także 14 przeszły w ostatnim czasie testy przed wystrzeleniem na terenie centrum ESTEC w Noordwijk w Holandii a następnie zostały umieszczone do magazynowania oczekując na wystrzelenie.

W międzyczasie na terenie Niemiec trwa produkcja dwunastu nowych satelitów Galileo. Kompletny system Galileo będzie liczył 24 satelity. W tej chwili emitowane dane do nawigacji są w formie „tymczasowej” – stosuje je branża satelitarna do opracowania towarów a także usług, które w późniejszym czasie będą udostępnione samym użytkownikom.