Inni raka leczą. Polacy na raka umierają

Inni raka leczą. Polacy na raka umierają

Wrzesień 19, 2018 Off By Kajto

Nowotwór prostaty jesteśmy w stanie pokonać lekiem na nowotwór piersi, natomiast medykament na czerniaka może być efektywny w terapii nowotworu jelita grubego. Przy założeniu, że sprawdzi się, jakiego typu mutacja spowodowała nowotwór u pacjenta. Jakby polscy lekarze mogli diagnozować tak skrupulatnie, jak ich amerykańscy koledzy, ludzie z rakiem uniknęliby niszczącego leczenia, choćby wykorzystywanej niemal na chybił trafił chemioterapii. Sporej części z tych ludzi uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

Jeszcze do niedawna określało się nowotwory w zależności od części ciała, które atakowały. Diagnozowano nowotwory piersi, mózgu, jelita cienkiego czy jajnika. Obecnie wiadomo, że to nie tylko obszar występowania, jednak przede wszystkim występowanie pewnych mutagenów sprawia, że zalecony sposób leczenia może okazać się skuteczny bądź absolutnie nie. Organizacja Foundation Medicine w Cambridge sprawdza nadesłane fragmenty tkanki nowotworowej pacjentów z całej planety analizując równocześnie mnóstwo genów, jakie będą mogły mieć wkład w rozwijaniu się nowotworu. Dla każdej osoby człowieka szykuje indywidualny raport przedstawiający zdobytą wiedzę na temat znalezionych zmian genomowych oraz wskazówki, jakiego typu leki oraz dlaczego należy zastosować w danej sytuacji.

U 20 letniej mieszkanki USA Corey Wood guza płuc zdiagnozowano dwa tygodnie po fakcie, jak odbyła bieg półmaratonowy. Dziewczyna pozostawała w dobrej formie oraz nie miała jakichkolwiek skutków choroby. W trakcie porady u lekarza okulistyki na którą udała się po prostu po receptę na soczewki przekazała okuliście że występują u niej błyski w oczach. Lekarz polecił pełne badania, w trakcie jakich wykryto guzy w płucu, węzłach chłonnych a także przerzuty do kości. Był to rak płuca w poważnym czwartym stadium. Wydawało się, że jedyną możliwością leczenia pozostanie długotrwała a także wyniszczająca chemioterapia. Jej lekarz przekazał jednakże próbki guza do badań profilowania genomowego. Odkryto, że raka wywołała mutacja genów ROS1 i jest na nią nakierowane lekarstwo. Było skuteczne. Dziś płuca Corey Wood pozostają pozbawione guzów. Cud? Absolutnie nie, osiągnięcia medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Sprawdzenie mutacji znajdujących się w próbce z nowotworem u konkretnego pacjenta a także dobór odpowiedniej terapii do danej sytuacji – stanowi to innowacyjne nastawienie do zwalczania raka. Doktor Mike Pellini prezes Foundation Medicine z Cambridge w Massachusetts, która owe analizy realizuje informuje, że dzięki nim pacjent może liczyć na odpowiedni środek w odpowiedniej dawce nakierowany na konkretny cel. Od chwili przesłania próbki do przysłania finalnego raportu upływa mniej więcej 14 dni. Żeby wykonać badanie wymagana jest mała ilość próbki z nowotworem. Będzie mogła to zostać tkanka pobrana ówcześnie do analizy histopatologicznej. Efekt analizy prezentuje dane o istotnych dla procesu leczenia zmianach genomowych, ewentualnych terapiach indywidualnych, dostępnych badaniach w warunkach klinicznych wykonywanych nad lekami, jakie pomagają. Ta wiedza daje możliwość lekarzowi wybrać najlepsze leczenie.